Soojus- ja elektriõpetuse õppekomplekt

Õppekomplekt katab terve 9. klassi füüsika õppekava soojus- ja elektriõpetuses. Katsekomplektid on mõlema teema praktiliste tööde jaoks samad, kuna need ongi omavahel nõnda seotud. Õppematerjalid on aga kahe erineva osana. 

Soojusõpetus

Soojusõpetuse õppekogumik käsitleb teemasid veidi ebatraditsioonilisel moel.
Esiteks on kursusel läbiv teema: kuidas hoida majas eluks sobilikku temperatuuri kulutades selleks minimaalselt energiat ja raha.

Teiseks pakume õpilastele sobilikus vormis “vahelülisid” õpikutarkuse ja reaaleluliste probleemide vahel. Näiteks aitab lihtne kalkulaator arvutada, kui palju siis paisub talvel auto kütusepaaki valatud bensiin, kui suvel palavaks läheb. Õpilane peab selleks otsima tabelist andmed bensiini kohta ning sisestama tabelisse arvutusteks tarvilikud lähteandmed.

Lõpetuseks on õppekogumikus kasutatavad arvutisimulatsioonid sedavõrd realistlikud, et neid uurides on võimalik “avastada” loodusseaduseid ja analüüsida selliseid situatsioone, mida on eksperimentides keeruline ellu viia.

Õppekogumiku katsevahendid on konstrueeritud selliselt, et nende abil saab ehitada reaalselt toimivaid kütte- ja jahutussüsteeme päris majamudeli kütmiseks ning jahutamiseks. Näiteks mängivad õpilased praktiliselt läbi selle, kuidas suvel maa sisse salvestatud soojust talvel kütmiseks kasutada. Aga valikus on ka mahla pulgakommiks külmutamine, pumbates elektri jõul soojust külmemalt kehalt soojemale.

Õppekogumiku paljud katsed on tihedalt seotud 9. klassi elektriõpetuse teemadega, mistõttu võiks neid kahte kursust planeerida integreerituna.

Õppekogumik katab kõik õppeks vajaliku ning õpikut tingimata vaja polegi. Lisaks sisaldab kogumik palju metoodilisi materjale nii kursuse üldise ülesehituse kui konkreetsete töölehtede taga olevate ideestike kohta.

Soojusõpetuse näidistund

Siin on näha üks päris tund soojusõpetuse kursusest, kus on ühte vaatesse koondatud kõik töölehed, millest tund koosneb. See vaade on mõeldud eelkõige õpetajale, mistõttu on siin ka metoodilised kommentaarid tunni erinevate osade kohta.

Soojusõpetuse näidis tööleht

Praktikali tunnid koosnevad töölehtedest. See on osa, mida näeb just õpilane. Töölehtedel on mitmekesine sisu – katsed, simulatsioonid, küsimused, ülesanded, testid jpm.

5 teemat

 Tunnid on grupeeritud 5 teemasse, mis moodustavad loogiliselt üles ehitatud õpiraja.

21 tundi

Õppekogumik on jagatud 21 tunniks.

Elektriõpetus

Elektriõpetuse õppekogumik on jagatud neljaks teemaks: elektrostaatika, vooluringid, energia ja võimsus ning magnetnähtused.
Elektrostaatikas jääme traditsiooniliste katsete juurde, aga oleme kokku pannud parimatest saadaolevatest materjalidest vahendid, mis on katsete mugavaks läbiviimiseks kohe kasutusvalmis.

Vooluringide uurimiseks pakume kolme pirniga makettlauda, mis on end praktikas tõestanud parema variandina kui eraldiseisvate pirnipesadega komplektid. Vooluringidesse saab ühendada ka neid tarviteid, mis on kasutuses teiste kursuste komplektides (nt küttekehad ja mootorid). Lisaks tavalistele hõõglampidele on komplektis ka samasse soklisse keeratav LED-lamp ja üks suurema nimipingega hõõglamp, mis pakub õpilastele põnevaid võrdlusvõimalusi.
Magnetnähtuste ja elektrivoolu magnetilise toime uurimiseks on komplektis pool- ja raamistatud neodüüm-magnetid. Näiteks saavad õpilased ehitada lihtsa elektrimootori, aga protseduur on tehtud lihtsamaks ja didaktiliselt otstarbekamaks. Kogumikus on ka materjalid, mis tegelevad energia kulutamise ja säästmisega. Näiteks saab uurida, kui suured on energiakaod katsekomplekti kuuluvas toiteplokis.

Õppekogumik katab kõik õppeks vajaliku ning õpikut tingimata vaja polegi. Lisaks sisaldab kogumik palju metoodilisi materjale nii kursuse üldise ülesehituse kui konkreetsete töölehtede taga olevate ideestike kohta.

Soojus- ja elektriõpetuse katsevahendite komplekt

Soojusõpetuse katsekomplektis on lisaks traditsioonilistele katsevahenditele nagu kalorimeeter, termomeeter, kaalud ja erinevast materjalist vardad, pööratud erilist rõhku soojusõpetuse vast tähtsamaile praktilisele väljundile – kütmisele ja jahutamisele. Katsekomplekti kuulub ehitise mudel, millega saab läbi mängida tõelisi suviseid ja talviseid temperatuuriprobleeme. “Toa” temperatuuri saab mõõta põrandalt ja lae alt ning seda saab kütta erinevaid soojusülekande liike kasutades. Selgelt tuleb välja konvektsiooni tähtis roll. Katsekomplekti kuulub ka soojuspump, millega saab soojust pumbata soojalt kehalt külmemale, jahutades nii näiteks vett kuni selle külmumiseni.

soojuspump ja maja mudeli alus
termomeetri juhtmed, krokodillid, hõõglambid ja LED-lamp
Vasktoru, alumiiniumist katsekeha, padrun, pesulõksud
Voolujuhtmed, raud varras, alumiinium varras, pipett, küttekeha
Peltier element
20cm ja 30cm voolikud
Vooluringide alus
Vooluallikas ja võimsusmõõtja
maja mudel ja kaal
Termomeeter ja kaks testrit

Pikenduste komplekt

Praktikali pikenduste komplekt lubab muuta pea iga klassiruumi sobivaks, et seal teha praktilisi töid, mis vajavad elektrit. Samuti sobib see muudeks tegevusteks, kus on vajalik, et õpilaste laudadel oleks ligipääs elektrile mugavalt ning ohutult. Igal pikendusel on viis pistikut, mida saab tavapärasele koolilauale klambriga kinnitada. Elektrivõrku ühendub pistik lekkevoolukaitsme kaudu.

PS! Pikenduste komplekti saab vajadusel kursuste komplektidele juurde osta. 

Previous slide
Next slide

Alusta praktilise füüsikaga juba sel sügisel.
Liitu enam kui 100 kooliga ja telli Praktikal juba täna.

Soojus- ja elektriõpetuse üksikkomplekt

299€

sh. KM

Soojus- ja elektriõpetuse klassikomplekt

3150€

sh. KM

Pikendus

117€

sh. KM

Pikenduste klassikomplekt

367€

sh. KM

Põhikoolipakett

6350€

sh. KM

Võta meiega ühendust!

#OmaSilmOnKuningas